Můj příběh
Oplácané dítě...
Nedokázala jsem jako dítě najít vlastní motivaci. Moje hlava neuměla tuhle situaci zpracovat a nastartovat změnu. Proč bych se měla snažit? Stejně to nikdy nedokážu a bude to celé zase k ničemu.
bariatrická operace...
Ani manželské soužití nebylo růžové. Kdo by chtěl něžnosti s někým tak ufuněným, upoceným a nehybným. Můj manžel si v této době hledal pobavení jinde a mě to srazilo na kolena. Nechtěla jsem žít. Přitom mi můj muž nikdy neřekl, že jsem tlustá! Naopak, byl rád, že jsem stále doma a o děti je postaráno. Měl mě jistou a z našeho vztahu se pomalu vytratilo pohlazení, pěkná slova, láska….
Proto jsem se rozhodla, že musím něco udělat! Řešení jsem viděla v bariatrické operaci, tzv. sleeve resekci žaludku, kterou jsem v roce 2010 podstoupila v nemocnici Břeclav. Nebylo to jednoduché rozhodnutí, do toho jít a téměř 2 měsíce trvala předoperační příprava, včetně psychologického vyšetření. Měla jsem strašný strach, že se celá věc nepodaří, protože to není malý zákrok a rizika hrozí. Ale kdo nezažil tu nepohodu doma, ty pohledy okolí, odvracení hlavy, omezení a poznámky k mým 113 kg, těžko pochopí moje rozhodnutí.
Operace byla úspěšná, byť bolesti strašné. Porod je procházka růžovou zahradou. Každý pohyb mi hnal slzy do očí, nemohla jsem zakašlat, smát se, všechno mě bolelo. Uvnitř mě bylo všechno zpřetrhané, posunuté, bolavé. Říkala jsem si, jestli mi to stojí za to… Po operaci můj žaludek snesl jen málo jídla. Pila jsem tekutou stravu – 100 ml a jen velmi pomalu. Jinak mi bylo zle. Velká část žaludku byla pryč a já jsem se musela naučit, jak jíst a co jíst. Rýže je moc těžká, luštěniny nadýmají… Bylo to těžké a snad dva roky trvalo, než jsem si zvykla a pochopila co ano a co ne, abych nezvracela. Problém byl i pitný režim. Napiješ se a už nemáš hlad. Najíš se a nemáš místo na vodu. Měla jsem stále žízeň. Musela jsem pořád řešit co a kdy jíst.
Nebylo divu, že jsem za dva měsíce zhubla 18 kg a za další dva 11 kg. Pátý měsíc po zákroku jsem měla dole 29 kg a vážila jsem 84 kg. Byl to nádherný pocit! Byla jsem lehoučká, chtěla tancovat a nakupovat. Oblékla jsem velikost 50 (z původní velikosti 58). I děti mě vnímaly jinak. Dokonce mě přehlédly v posteli a mysleli si, že jsou samy doma. Byly zvyklé na velkou maminku pod peřinou ☺.
Tím, jak jsem rychle hubla, mi ochabovalo svalstvo. Bolely mě záda stále víc a musela jsem několikrát i na injekci k lékaři, což pomáhalo jen na chvíli. K tomu se přidaly rehabilitace, zdravotní cvičení a protahování. Dospěla jsem k blokádě křížokyčelního kloubu (SI kloubení). To se dalo zvládnout jen pravidelným cvičením a udržováním silného středu těla, což jsem si uvědomovala. Začala jsem cvičit jógu, která mi pomáhala a mé proporce začínaly dostávat i jakési tvary. Byly to moje první cvičící úspěchy. Děti byly v té době malé a já se starala o manželovu babičku, téměř 6 let, z toho 2 roky byla ležící. Manžel odjížděl za prací i na 14 dní a vše zůstávalo na mě. 2 malé děti, babička, která se sama nenajedla a nedošla si na WC, péče o dům, kotel na tuhá paliva… Přestala jsem to zvládat. Byla to krušná doba, ve které jsem si sáhla na dno.
Už jsem nepřemýšlela nad jídlem, ozvala se psychika. Ráno jsem se probudila a strašně mi hučelo v hlavě, ten zvuk nechtěl vůbec přestat. Trvalo to dlouho a bylo to nesnesitelné. Na psychiatrii mi diagnostikovali vyčerpanost. Dostala jsem Lexaurin a asi půl roku přežívala s jeho pomocí. Bála jsem se ho vysadit, aby se to nevrátilo. Stala se ze mě závislačka. Lexaurin na nervy, Ibalgin na bolavá záda, která při tahání babičky nepolevovala. Kruh se uzavřel. Slíbila jsem babičce, že ji nenechám umřít v nemocnici a pečovala tak o ni až do její smrti. Zemřela doma. A já musela začít nějak žít. Ale jak? Léky, které jsem brala, mě uspávaly a mě bylo všechno jedno. Jedla jsem, spala jsem, kila šla nahoru.
Žaludek je jen sval a dokáže se zase pěkně roztáhnout. A já zajídala smutek, nahromaděný stres a navíc jsem začala pracovat v gastronomii. Zákusky, chlebíčky, meníčka, vše neustále po ruce. A syn nastoupil do první třídy. Na cvičení nezbýval čas, potřebovaly mě děti. Ráno do práce, z práce nakoupit, uvařit, postarat se o domácnost o dům, úkoly… Bohužel čas na mé potřeby se někam vypařil a já s tím nic nedělala. Jen jsem se přestala usmívat a začala být protivná, bez nálady, vyčerpaná. Rok a půl jsem takto bojovala sama se sebou (a svou hlavou) a kladla si otázky, co je a není správné.
Dnes už vím, že se musíš jen rozhodnout, co je pro tebe důležité, abys byla šťastná. Spokojená žena = spokojený muž. Šťastná žena = šťastné děti. A to je důležité!
nový začátek...
Přišel 1. leden 2018 a s ním klasické novoroční předsevzetí... Ručička na váze v té době ukazovala 89 kg a mé tělo obsahovalo 43 % tuku. Přidávaly se zdravotní problémy a já jsem se opět trápila. A tak jsem v rámci předsevzetí začala navštěvovat sálové lekce, pilates, jógu a cvičení na zdravá záda. Nic jiného bych v té době asi nezvládla, ale s váhou se nic nedělo. Moje drahá sestřička viděla, jak jsem nešťastná a že jsem v pasti s jídlem. Nenechala mě v tom a já jí budu do konce života vděčná za to, co pro mě udělala. Vzala mě k nutriční terapeutce (www.nutridam.cz), která mi změřila hodnoty tuku, svalů apod. Ale hlavně mi nastavila množství energie (kJ), bílkovin, tuků a sacharidů vzhledem k mé konstituci a pohybu. Podle toho mi pak sestra připravovala jídlo do krabiček na každý den, celé 2 měsíce!
To byla pro mě obrovská výzva, nemohla jsem ji zklamat. Nemusela jsem přemýšlet nad jídlem, pouze jsem se cestou z práce zastavila pro krabičky a bylo. A váha šla dolů! Chodila jsem se vážit, krásně jsem hubla tuky. S narůstající energií jsem začala přidávat pohyb – ve fitku jsem cvičila pod dohledem trenéra. Dával mi pravda do těla, ale ten pocit stál za to, tuky se mi měnily na svaly! A to černé na bílém, jak dokazovaly kontroly u nutriční terapeutky. Nechtělo se mi ani věřit, že mě váha hodnotila jako mírně svalnatou. Co? Chtěla jsem víc, postupně jsem cvičila 5x týdně, jak silově, tak aerobně.
Třikrát týdně ve fitku, jinak rychlochůze s běháním, indiánský běh. Dávala jsem si klidně i 23 km, žádný problém. No to bych lhala. Ze začátku to byl děs. Měla jsem puchýře, cítila každý sval v těle, byla vyčerpaná a rodina to začínala cítit. Neměla jsem energii ani na pomazlení dětí, ani na domácnost. Vrátila jsem se domů, padla do křesla a už se nehnula. Přesto mě motivace neopouštěla. Pohyb se pro mě stal drogou. Koupila jsem si pořádné boty na běh (moje největší investice). Bylo mi jedno, že běhám ve vytahaných teplácích a nemám co na sebe, hlavně když běžím. Únavu a vyčerpání, ke kterým se přidaly často i křeče jsem se snažila zahnat doplňováním minerálních látek a vitamínů. Nic mě nemohlo zastavit v mém úsilí. Ani finance, ani bolest. Potřebovala jsem pořád posouvat své hranice a cíle – uběhnout větší vzdálenost, zvednout těžší závaží… Výdrž se stupňovala a to byl pro mě neskutečně super pocit.
Dokázala jsem hodně. Dva měsíce sem každý den dřela jako blázen. Odpočinek nic moc. Upínala jsem se k výsledku. Abych to celé ještě vylepšila, objednala jsem si Zdravé stravování, krabičky na bázi ketodiety. Další dva měsíce jsem jedla jen co bylo v krabiče :-) a strikně vše dodržovala. Jela sem se přeměřit, převážit…. A čekal mě velký šok! Hubla jsem, to sice ano, ale ne tuky, nýbrž zejména svaly! Prostě jsem díky podnastaveným krabičkám měla málo energie, tělo si tak bralo energii ze svalů a já utratila kupu peněz zbytečně. Zkušenost.
Vrátila jsem se k radám nutriční terapeutky, udělala si kurz sportovní výživy a zjistila jsem, že nejen musím měnit styly cvičení, ale musím také odpočívat, dopřát tělu regeneraci a nejít hlavou proti zdi. To je často problém, proč výsledek nepřichází.
Dnes je to přes dva roky od mého předsevzetí. Moje váha se teď pohybuje okolo 64 kg. Zhubla jsem celkem 50 kg a nosím konfekční velikost 40. Krásně se to čte - mám za sebou kus poctivé práce a viditelné výsledky a před sebou odhodlání pomáhat jiným lidem v situaci jako jsem byla já.